
KEHY sijoittaa Imatran seudun kuntien puolesta Etelä-Karjalan pääomasijoitusrahastoon
Sijoitus olisi 150 000 euroa.

Imatran kaupunki käynnistää uudentyyppisen pulssikyselyn aluetalouden tilanteen seurantaan.
Pulssikysely lähetetään noin 50 satunnaisesti valikoidulle imatralaiselle yritykselle joka toinen kuukausi, ja kysely on anonyymi.
Yritysten valinnassa on painotettu lisäksi kaupungin toimialarakennetta. Ensimmäinen kysely lähtee sähköpostilla Imatran Seudun Kehitysyhtiö KEHYn uutiskirjeenä tänään.
— Nykyisessä nopeatempoisessa maailmassa on tärkeää saada ajantasaista ja objektiivista tilannekuvaa aluetalouden kehityksestä. Olemme kehittämässä johdon työpöytää ja nyt käynnistettävä kysely on tärkeässä roolissa paitsi meillä Imatralla, niin myös laajemmin alueen tulevaisuutta rakennettaessa, kaupunginjohtaja Matias Hilden sanoo.
kaupunginjohtaja Matias Hilden, Imatran kaupunki, matias.hilden@imatra.fi, p. 020 617 2200

Toimitusjohtaja
Aloittavien ja toimivien yritysten neuvonta, sijoittumispalvelut, hankekehitys ja sidosryhmäyhteistyö
Antti Oravuo
antti.oravuo@kehy.fi
p. 040 721 1310

Sijoitus olisi 150 000 euroa.

Hiitolanjoen kunnostamisesta tuttu maanrakennusfirma sai uuden nosteen itärajan aitatyömaalta.

Uusi osoite on 25.8. alkaen Einonkatu 10. Muuton takia palvelut nykyisessä toimistossa Tainionkoskentiellä ovat suljettu loppuviikon ajan keskiviikosta perjantaihin, 20.-22.8..

Hämeen ELY-keskuksessa on haettavana yrityksen kehittämisavustusta Oikeudenmukaisen siirtymän rahastosta (JTF). Etelä-Karjalaan käytettävissä arviolta noin 3 000 000 euroa.