Yritysrahoitus haetaan Hämeen ELY-keskuksesta, KEHYltä saa apua hakemisessa.
Imatran seudulla koettiin viime vuonna nopea talouden, yritysten ja alueen elinvoiman heikkeneminen. Lokakuussa Työ- ja elinkeinoministeriö päätti tarjota Imatran seudun yrityksille 2 miljoonaa euroa Euroopan aluekehitysrahaston tukea aiemmin Etelä-Karjalan alueelle myönnetyn 2 miljoonan euron lisäksi.
Tänä vuonna haettavissa yhteensä 4 miljoonaa euroa pk-yrityksille
Imatran seudun pienillä ja keskisuurilla yrityksillä on nyt hyvä mahdollisuus hakea rahoitusta yritysten investointi- ja kehityshankkeisiin sekä kasvuun ja kansainvälistymiseen.
Nyt rahoitusta kannattaa hakea – hae 23.5. mennessä
Jatkuva haku on alkanut tammikuussa ja hakuaika jatkuu 23. toukokuuta saakka. Yritysrahoitus haetaan Hämeen ELY-keskuksen kautta.
Linkki rahoitushakujärjestelmän verkkosivuille:
EURA 2021: Yrityksen kehittämisavustuksen (EAKR) haku Etelä-Karjala (sisältää Imatran seudun äkillisen rakennemuutoksen erillismäärärahan)
Ota rohkeasti yhteyttä, niin neuvomme ja autamme sinua eteenpäin!
Ota yhteyttä - kehy.fi
Lisätietoja:
Imatran Seudun Kehitysyhtiö Oy - KEHY: toimitusjohtaja Antti Oravuo, antti.oravuo@kehy.fi, p. 040 721 1310
Etelä-Karjalan liitto: aluekehityspäällikkö Heli Gynther, heli.gynther@ekarjala.fi, +358 40 485 5109
Hämeen ELY-keskus: rahoitusasiantuntija Tuija Saarinen, tuija.saarinen@ely-keskus.fi, p. 0295 025 008
Kaakkois-Suomen ELY-keskus: Team Finland kasvu- ja kansainvälistymiskoordinaattori Juha Linden, juha.linden@ely-keskus.fi, p. 0295 029 069 (Lappeenrannassa)