
KEHY käynnistää soittokampanjan yrityksiin
Soittokampanja kestää muutaman viikon. Sen aikana tavoitellaan 850 yritystä.

Kaupunki kertoo tiedotteessaan, että ensimmäinen toimialailta on suunnattu kiinteistöalan yrityksille, kuten kiinteistöhuolto-, isännöinti-, kiinteistöjen vuokraus-, kiinteistökehitys- ja taloyhtiöpalveluja tarjoaville yrityksille.
— Tarkoituksenamme on tarjota matalalla kynnyksellä mahdollisuus keskustella toimialan ajankohtaisista asioista yhdessä yritysten ja kaupungin toimijoiden kanssa, sanoo kaupunginjohtaja Matias Hilden.
Tilaisuus on tiistaina 10.11. kello 18 KEHY:n ja Imatran kaupungin työllisyyspalvelujen Momentum-tilassa, osoitteessa Einonkatu 10 (Einonkadun ja Helsingintien kulma).
Kiinteistöalan toimialaillassa ovat ajankohtaisista asioista kertomassa ja keskustelemassa kaupungilta kaupunginjohtaja, rakennusvalvonnan, ympäristötoimen, Imatran lämmön sekä Imatran veden ja KEHY:n edustajat. Lisäksi paikalla on Imatran seudun yrittäjien väkeä.
Ilmoittaudu Imatran kiinteistöalan toimialailtaan tästä
Seuraava toimialailta on 12.1.2027 ja se on suunnattu hyvinvointi, terveys- ja kauneusalan yrityksille. Ilmoittautuminen siihen aukeaa marraskuussa.
Kaupungin toimialailtoja on ajateltu pidettäväksi ainakin seuraaville aloille:
• Rakentaminen ja talotekniikka
• Auto-, kone- ja kuljetusala
• Kauppa ja kuluttajapalvelut
• Matkailu, majoitus ja ravitsemus
• Teollisuus, energia ja metsätalous
• Yritys- ja asiantuntijapalvelut
• Koulutus, kulttuuri
• Muut palvelut
Kunkin toimialaillan ajankohdat julkaistaan erikseen.
kaupunginjohtaja Matias Hilden, Imatran kaupunki, matias.hilden@imatra.fi, p. 020 617 2200

Toimitusjohtaja
Aloittavien ja toimivien yritysten neuvonta, sijoittumispalvelut, hankekehitys ja sidosryhmäyhteistyö
Antti Oravuo
antti.oravuo@kehy.fi
p. 040 721 1310

Soittokampanja kestää muutaman viikon. Sen aikana tavoitellaan 850 yritystä.

KEHYn kiinteä lankanumero 05 235 2220 poistuu käytöstä 6.10.

Kysely keräsi poikkeuksellisen suuren määrän vastauksia niin Parikkalassa vierailleilta matkailijoilta kuin paikallisilta asukkailta.

Imatrankoskelta on kartoitettu HUBille sopivia liiketiloja ja tilojen remontointisuunnitelmia valmistellaan parhaillaan.